GRAN: Natt til tirsdag ble det funnet flere skadde og døde sauer på Gran østås. Det er ulv i området, og svært sannsynlig at ulven har vært på ferde igjen natt til tirsdag. Gran kommune, Gran sauebeitelag, Statens Naturoppsyn og Fylkesmannen jobber hardt for å løse situasjonen, heter det i en pressemelding fra Gran kommune.
LES OGSÅ: Ulv tok sau også i natt
– Gran sauebeitelag jobber med å hente inn og samlet disse, slik at Statens naturoppsyn (SNO) får undersøkt dem, forteller Kjersti Andresen ved landbrukskontoret på Hadeland.
Fram til mandag kveld var det funnet 69 sauer som er rammet av ulveangrep.
– Tallet vil stige med dagens funn. I tillegg finner vi fortsatt dyr etter de forrige angrepene, sier Andresen. Det er ventet at SNO kan bekrefte endelig tall i løpet av tirsdag kveld, ifølge pressemeldingen.
LES OGSÅ: Krevende ulvesøk
– Dette er en dramatisk og krevende situasjon for dem som er rammet, sier Teslo og Andresen.
Kommunen står derfor klar med hjelpeapparatet sitt dersom noen av dem trenger noen å snakke med. Det blir en pressekonferanse på Gran rådhus om saken tirsdag ettermiddag.