To sivile politibiler og fire sivilkledde politifolk ankom Hagens tomt i morgentimene torsdag. Med seg hadde de et avansert 3D-kamera.
Romerikes Blad får opplyst at politifolkene kommer fra Kripos' egen 3D-gruppe.
Ifølge RBs opplysninger har politiet vært inne i boligen med kameraet. De har også gjort undersøkelser flere steder rundt på eiendommen.
Politiet ønsker ikke å kommentere hvilke undersøkelser de foretar seg, men bilder fra stedet viser at de har tatt i bruk et avansert 3D-kamera.
– Dette har vi lenge vært kjent med at politiet ønsket å gjennomføre. Vi synes det er betryggende at politiet foretar grundige undersøkelser, opplyser familiens bistandsadvokat Svein Holden i en SMS til Romerikes Blad.
LES ALT OM BORTFØRINGSSAKEN HER
Skanner eiendommen
Politiet skal ha tatt i bruk et avansert 3D-kamera av typen Leica P20. Kameraet registrerer alt av bygningsmasse og geografisk område, som av politiet er betegnet som et åsted, ifølge politiets eget prosjekt for 3D-skanning.
Ved hjelp av kameraet vil politiet kunne få en nøyaktig 3D datasimulert modell i datamaskinen, hvor huset til Hagen-familien kan gjennomgås i detaljer. Kameraet kan skanne alt i 360 graders vinkel, og har de senere årene blitt benyttet til å gjøre undersøkelser av åsteder for ulykker, branner og drap.
3D-kamera kan gi politiet detaljer om åstedet, som kan brukes i mange år framover ved behov. Etter at operatørene av kamera har gjort jobben ferdig med å avfotografer og skanne hele åstedet, har politiet et godt verktøy for å kunne lage forskjellige scenarioer rundt hendelsesforløpet av en kidnapping eller et drap.
Med åstedet i 3D på datamaskinen kan også politiet lage animerte rekonstruksjoner av et hendelsesforløp.
Det avanserte kameraet har tidligere blitt benyttet i forbindelse med etterforskning av den store brannen i Lærdal i 2014, og helikopterulykken på Sollihøgda samme år.
3D-kamera:
|
Savnet i tre måneder
Torsdag er det nøyaktig tre måneder siden Anne-Elisabeth Hagen, kona til investoren og milliarderen Tom Hagen, sporløst forsvant. Det siste sikre livstegnet fra den savnede kvinnen er en telefonsamtale hun hadde med et familiemedlem klokka 09.14 onsdag 31. oktober – samme dag som hun forsvant.
Politiet startet umiddelbart etterforskning av forsvinningen og har hele tiden holdt fast ved en hovedhypotese om at den 38 år gamle trebarnsmoren er bortført mot sin vilje.
Blant annet ble det i boligen til ekteparet Hagen funnet et brev som inneholdt krav om et stort pengebeløp i kryptovaluta, samt trusler om hva som ville skje med Anne-Elisabeth Hagen og kravet ikke innfris.
Det er blitt gjort en rekke etterforskningsskritt i løpet av de tre månedene Hagen har vært savnet. Forrige uke ble det gjennomført et tre dager langt dykkersøk i Langvannet, som ligger grenser til Hagens eiendom.
Mandag opplyste politiet at det ble hentet opp gjenstander fra vannet som skal undersøkes. Torsdag vil politiet fortsatt ikke kommentere funnene.
– Saken etterforskes fortsatt med full styrke, med det mål å gjenforene Anne-Elisabeth Hagen med sin familie, opplyser politiet.
Ikke identifisert
Et av de kanskje viktigste sporene politiet har gått offentlig ut med, er to personer som ble fanget opp på et videoopptak av en gangvei utenfor innkjørselen til Futurum-bygget på Rasta, der Hagens ektemann Tom Hagen jobber.
Opptaket er gjort om morgenen 31. oktober i fjor.
– De to personene er fortsatt ikke identifisert, opplyser politiet torsdag.
FAKTA:
|
Kommentarer til denne saken